Stressz hatására az idegrendszer és a hormonális rendszer mozgósítja erőit a test egyensúlyának fenntartásának érdekében. Pontosan észlelhető változásokat okoz a test működésében.
Selye János kutatásai nyomán megállapította, hogy a szervezet általános védekezése a stressz ellen mindig azonos, független a kiváltó ingertől. Ezt a jelenséget generális adaptációs szindrómának nevezte el, aminek három fokozata van:
1. Alarm reakció- mely heves tünetekkel jár (ha a főnök először ordít velünk, heves szívdobogásunk lesz, elzsibbadnak végtagjaink, torkunkban gombócot érzünk, vérnyomásunk megemelkedik)
2. Ellenállási szakasz, Rezisztencia -A stresszel szemben, miután igen nagy energiákat emészt fel az alarm reakció, szervezetünk az egyensúly érdekében, miután a külső hatás nem változik (a főnök továbbra is ordít) rezisztens lesz, így több energiát tud megtakarítani, a stressz hatását igyekszik a legkisebbre leszorítani. Ám, ha ez a stressz tartósan fennáll (főnökünk marad, magatartása nem változik, tehát sokszor van alarm reakciónk).
3. Kimerülési szakasz -a szervezet benyújtja a számlát, a folyamatos stressz meghaladja szervezetünk alkalmazkodóképességét, kimeríti az energiatartalékokat, így fogékonyabbá teszi az embert a betegségekre. Mindenkinek van egy gyengébb szerve, ahol a tünet megjelenhet. ( főnök naponta többször megjelenik, a szervezet megemeli állandóra a vérnyomást, ezzel is alkalmazkodik, magas vérnyomás betegségünk lett).
A stressz betegségei elsősorban szív- és érrendszeri betegségek, emésztési rendellenességek, az immunrendszer leromlása, bőrbetegségek. Hatását tekintve megkülönböztetjük a fizikai stresszt (baleset, mérgek, betegség..), illetve az érzelmi stresszt.
Az érzelmi stressz Az érzelmi stresszeinket, saját hitrendszerünk, illetve a környezetünkből jövő lelki megpróbáltatásaink okozzák, de kialakulhat az fizikai stresszből is. Érzelmi stressz esetén a jelenben fellépő stressz már másodlagos (szekunder), mellyel az ember éppen az adott élethelyzetben megküzdeni próbál. De ennek a stressznek a valódi forrása az elsődleges stressz okozó (primer stressz) a múltban keresendő.
Ez az elsődleges stressz eredhet jelen életünk korábbi szakaszából, de hozhatjuk generációs múltunkból is, vagy akár reinkarnációs terheinkből is. Ennek megállapítását a kineziológiai oldás során az izomtesztelésre bízzuk. A stressz jelenbeli okai lehetnek életünk fontos változásai, függetlenül attól, hogy negatív vagy pozitív változásról van szó. Ilyenek például a házasság, vagy válás, haláleset, betegség, munkahelyváltás, költözés, iskola kezdés, iskolaváltás, új családtag, nyugdíjazás, nyaralás, stb). Ha túl sok változás történik egy időben az ember életében, az alkalmazkodás stressze túlnőhet az egyéni teherbíráson és stresszbetegséghez vezethet.
Hozzászólnál?